Joe Biden TikTok’a meydan okudu! “Kimse engel olamaz!”

Bu karar, sosyal medya devinin geleceği üzerinde önemli etkilere sahip olabilecek ve dünya genelinde benzer düzenlemelerin önünü açabilecek bir adım olarak görülüyor. Biden’ın bu açıklaması, ulusal güvenlik kaygıları ve veri gizliliği endişeleri arasında, dijital platformların denetimi konusunda yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.

TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri’nde geleceği giderek belirsizleşirken, şirketi satmaya ya da yasakla karşı karşıya bırakacak yeni bir yasa tasarısı için destek artıyor. Şimdi ise, Başkan Joe Biden bu önlemi desteklediğini belirtti; tasarı, Temsilciler Meclisi’nde ilk yasal engeli aştıktan bir gün sonra açıklamada bulundu.

Biden, CBS News’e yaptığı açıklamada “Eğer onlar geçirirse, ben de imzalarım,” dedi. “Yabancı Düşman Kontrollü Uygulamalardan Amerikalıları Koruma Yasası” olarak adlandırılan bu yasa tasarısı, bu hafta daha önce tanıtıldı ve TikTok’a, ana şirketi ByteDance’ten altı ay içinde kendini ayırma ya da ABD’de bir uygulama mağazası düzeyinde yasakla karşı karşıya kalma süresi tanıyor. Öte yandan, Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler, tasarıyı Çarşamba günü erken saatlerde zemin oylamasına getirebilir, Semafor bildirdi.

Joe Biden TikTok’a meydan okudu! “Kimse engel olamaz!”

TikTok, yasa tasarısının uygulamayı “tamamen yasaklamak” için açık bir çaba olduğunu söyledi. Şirket, bu hafta daha önce yaptığı bir açıklamada, “Bu yasal düzenleme, TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamen yasaklanması için önceden belirlenmiş bir sonuçtur,” dedi. “Hükümet, 170 milyon Amerikalıyı Anayasal ifade özgürlüğü hakkından mahrum bırakmaya çalışıyor. Bu, milyonlarca işletmeye zarar verecek, sanatçılara izleyici bulamama riski getirecek ve ülke genelinde sayısız yaratıcının geçim kaynağını yok edecek.”

Şirket, milyonlarca kullanıcısını bu önlemi karşı çıkmaya teşvik etti de. Komite oylamasından önceki Perşembe günü, uygulama, kullanıcılarına temsilcilerini arayıp yasa tasarısına karşı çıkmaları için itme bildirimleri gönderdi. Bildirimlerin, birçok Kongre ofisinde personelin gençlerden yüzlerce çağrı almasına neden olduğu bildirildi.

Dikkat çekici bir şekilde, yasa tasarısının başka bir öne çıkan muhalifi eski Başkan Donald Trump var. Trump da görev süresi boyunca TikTok’un bir ABD şirketine satılmasını zorlamaya çalışmıştı, ancak eski başkan artık uygulamanın yasaklanmaması gerektiğine inanıyor. Truth Social’da yaptığı bir gönderide, “Eğer TikTok’u kaldırırsanız, Facebook ve Zuckerschmuck işlerini ikiye katlayacak,” yazdı.

Tasarının Temsilciler Meclisi’nden geçmesi önemli bir kilometre taşı olacak olsa da, Senato’nun bu konuda nerede durduğu belirsiz. Semafor’un belirttiği gibi, bazı öne çıkan senatörler, yasa tasarısını destekleyip desteklemeyecekleri konusunda biraz daha temkinli yorumlar yaptı. Yakın zamanda bir Senato oturumunda çocuk güvenliği hakkında, birkaç senatör TikTok CEO’su Shou Chew’a kendi vatandaşlığı (Singapurlu) ve uygulamanın Çin ile bağlantıları ile ana şirketi ByteDance’in uygulamaları hakkında sıkıştırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x